Arduino małe urządzenie o dużych możliwościach!
Arduino jest to platforma programistyczna, która opiera się na prostym projekcie Open Hardware. Oznacza to, że każdy ma wgląd w projekt płytki Arduino, co ułatwia jego użycie. Przeznaczona została dla mikrokontrolerów, które montowane są pojedynczym obwodzie drukowanym, obsługujących układy pinów (wejścia/wyjścia) oraz posiadających przystosowany język programowania. Opiera się on na środowisku Wiring przystosowanym do obsługi języka C/C++. Celem projektu jest przygotowanie łatwych w użytku narzędzi, tanich, elastycznych i łatwych w użyciu przez hobbystów. Można powiedzieć, że Arduino stanowi pewnego rodzaju odskocznie dla osób, które nie dysponują bardziej zaawansowanymi kontrolerami. Z racji tego jest świetną platformę do nauki. Dla zainteresowanych wstawiam link do strony producenta: https://arduino.cc
Hardware
Urządzenie składa się z niewielkiego 8-bitowego mikrokontrolera Atmel AVR, który jest połączony z różnymi peryferiami, co umożliwia łatwe programowanie płytki. Ważnym aspektem jest sposób wyprowadzania złącza, który umożliwia na podłączenie płyty z mikrokontrolerem do różnych wymiennych modułów dodatkowych. Urządzenie to wykorzystuje układy scalone z serii megaAVR, a dokładniej ATmega8, Atmega168, ATmega328, ATmega1280 i ATmega2560. Większość płyt posiada regulator napięcia 5V i 16 MHz rezonator kwarcowy. Mikrokontroler Arduino jest wstępnie zaprogramowany z wykorzystaniem programu rozruchowego, który w znacznym stopniu upraszcza wgrywanie gotowego programu, a dzieje się to za pomocą USB (realizowane przez adapter USB-to-Serial).
Oprogramowanie
Arduino IDE jest aplikacją stworzoną w języku Java. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby było łatwe w obsłudze dla każdego hobbystów i osób niezajmujących się tworzeniem oprogramowania. Środowisko IDE zawiera edytor kodu z opcjami, które umożliwiają podświetlanie składni czy automatyczne wcięcia w kodzie, oraz pozwalają na kompilację i wysłanie programu do płyty Arduino. Standardowo IDE posiada bibliotekę C/C++ o nazwie „Wiring” , dzięki czemu wykonywanie podstawowych operacji takich jak wejścia/wyjścia staje się znacznie łatwiejsze.
Przykładowy program
Polega on na włączeniu i wyłączeniu co jedną sekundę diody wbudowanej i przypisanej w Arduino do pinu nr 13:
Podsumowanie
Arduino jest to świetne urządzenie, które możesz zastosować w każdym wymyślonym przez siebie projekcie, dlatego też warto się bliżej przyjrzeć tej niewielkiej płytce i zacząć zgłębiać jej tajniki, gdyż za jej pomocą zbudujesz bardzo ciekawe i przydatne w życiu codziennym rzeczy, a nawet możesz się pokusić o swojego własnego satelitę.