shadow

AstroNews – BepiColombo wystartowała!

Dnia 20 października, o godz. 3:45 czasu polskiego, z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała sonda BepiColombo, której celem będzie dokładne zbadanie struktury wewnętrznej, magnetosfery oraz powierzchni Merkurego. Misja stanowi pierwszy owoc współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz japońskiej JAXA.

Cel i przebieg misji

 

AstroNews - Dnia 20 października, o godz. 3:45 czasu polskiego, z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała sonda BepiColombo

Sonda misji BepiColombo z sukcesem wystartowała 20 października, o godzinie 3:45 czasu polskiego z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Start odbył się przy pomocy europejskiej ciężkiej rakiety nośnej Ariane 5 ECA i po 27 minutach sonda oddzieliła się, rozpoczynając swoją długą podróż w kierunku najbliższej Słońcu planety Układu Słonecznego. Lot ma potrwać ponad 7 lat i stanowi najbardziej skomplikowaną misję realizowaną dotychczas przez ESA, podczas której wykorzystane zostaną asysty grawitacyjne Ziemi, Wenus oraz Merkurego. Sonda okrąży każdą z tych planet odpowiednio raz, dwa razy oraz sześć razy. Szczególnie trudnym zadaniem postawionym przed nadzorującymi ją agencjami, będzie dotarcie na orbitę Merkurego, ze względu na bardzo bliskie położenie Słońca. W tym celu, sondę wyposażono w napęd jonowy, który ma za zadanie hamować ją w miarę zbliżania się do gwiazdy i umożliwić gładkie wejście w sferę oddziaływania planety.

Po osiągnięciu pozycji docelowej, wyposażone w szereg instrumentów badawczych próbniki rozpoczną pomiary topografii, geologii oraz magnetosfery Merkurego. Ponadto, zadaniem sondy będzie poszukiwanie lodu wodnego, który może znajdować się w kraterach na powierzchni planety oraz potwierdzenie ogólnej teorii względności. Szczególnie ta druga kwestia powinna zainteresować wszystkich miłośników astrofizyki.

Budowa sondy

BepiColombo wyposażono w dwa orbitery – Mercury Planetary Orbiter (MPO) zbudowany przez ESA oraz Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO) dostarczony przez JAXA.Misja Bepicolombo jest to misja, która ma za zadanie zbadać najbliższą Słońcu planetę - Merkurego

MPO – orbiter do badania planety to ciężki, ważący ponad tonę statek przenoszący 11 instrumentów naukowych, którego zadaniem będzie dokładne zbadanie struktury Merkurego. W tym celu, pośród licznych urządzeń pomiarowych znalazł się szeroki wachlarz wszelkiego rodzaju spektrometrów, służących do analizy zarówno jakościowej, jak i ilościowej składu powierzchni planety.

Nie zabrakło tu również elementu polskiego – znajdujący się na pokładzie MPO spektrometr MERTIS (Mercury Radiometer and Thermal Infrared Imaging Spectrometer), przeprowadzający badania właściwości termicznych Merkurego, zbudowany został z pomocą naukowców z Laboratorium Satelitarnych Aplikacji Układów Centrum Badań Kosmicznych PAN. Nasi rodacy skonstruowali kluczowy dla działania urządzenia podzespół, mianowicie moduł celowania. Jak widać, jest to kolejna misja, z którą leci sprzęt opracowany przez Polaków.

MMO – zdecydowanie mniejszy i lżejszy od poprzednika orbiter zajmie się pomiarami magnetosfery Merkurego, korzystając z bardzo czułych i skomplikowanych urządzeń, takich jak magnetometr czy detektor sodu atmosferycznego. Dzięki temu, uzyskamy informacje dotyczące natury pola magnetycznego, otaczającego Merkurego, oraz interakcję jego rzadkiej atmosfery z wiatrem słonecznym.

Autor

AstroInfoPL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *