shadow

AstroNews | Nadchodzi grudniowy deszcz Geminidów

Grudzień to nie tylko wyjątkowy świąteczny okres w roku, ale także czas ciekawych zdarzeń astronomicznych. W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z wieloma rojami meteorów, jakie można było zaobserwować na niebie. Deszcz Geminidów, przypadający na okres od 7 do 17 grudnia, to jednak jeden z najbardziej intensywnych, a zarazem aktywnych rojów meteorów w ciągu całego roku. Zjawisko to wywołane zostanie za sprawą zbliżającej się do Słońca asteroidy Phaethon, a kulminacja i największe nasilenie spadających Geminidów przypada na dni 13 i 14 grudnia.Geminidy - Poznaj piękno grudniowego nieba poprzez obserwacje tego niezwykłego deszczu spadających gwiazd.

Wspomnianą planetoidę będzie wówczas dzielić od Ziemi odległość „tylko” 10 milionów kilometrów. Wiadomo, że rój mknących po niebie Geminidów najlepiej będzie widoczny podczas bezchmurnej pogody, z dala od miejskich poświat, jednak pojawi się dodatkowa okoliczność sprzyjająca. Związana jest ona z faktem, że w czasie wspomnianego deszczu meteorów, Księżyc będzie znajdował się w fazie przed I kwadrą – co zapewni idealne doświetlenie nieba i doskonałe wręcz warunki do obserwacji tego efektownego zjawiska. Warto wspomnieć, że w przypadku większości rojów meteorów, obiektami macierzystymi są komety, inaczej jednak jest w przypadku Geminidów.

Podróż planetoidy Phaethon wokół Słońca powoduje bowiem jej rozpad na obiekty skalne, jednak bez udziału charakterystycznych dla komet – lodu i gazów tworzących jonowe warkocze. Tak jak w przypadku pozostałych meteorów, Geminidy świecą dzięki zjawisku jonizowania, towarzyszącemu przedzieraniu się skał przez atmosferę, tworząc przy okazji wielokilometrowy tzw. ślad meteorowy. W przypadku grudniowych Geminidów, zobaczymy ok. 120 takich świetlistych śladów w ciągu godziny! Dla porównania, popularne sierpniowe Perseidy spadają w ziemską atmosferę z częstotliwością 90-100 na godzinę.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych zjawisk astronomicznych, które będą miały miejsce w grudniu, to koniecznie musisz zobaczyć nasz artykuł: „Kalendarz Zjawisk Astronomicznych – Grudzień 2018

Autor

AstroInfoPL