shadow

Kalendarz zjawisk astronomicznych – grudzień 2018

Z dniem rozpoczęcia ostatniego miesiąca roku księżyc znajduje się w ostatniej kwarcie, to znaczy, że jego tarcza widoczna na nocnym niebie maleje. Nów nastąpi 7 grudnia, natomiast pełnia przypada na 22 grudnia. Wszyscy mocno odczuwamy zmieniającą się długość dnia i nocy. Wielkimi krokami zbliża się przesilenie zimowe, kiedy to słońce będzie gościło na naszym niebo najkrócej w całym roku. W tym dniu powitania astronomicznej zimy, 21 grudnia, słońce wzejdzie o godzinie 7:40 i zajdzie już o 15:42. Na pocieszenie – od tej chwili słonecznych minut zacznie już tylko przybywać!Wygląd Drogi Mlecznej zmienia się nieustannie, dlatego też jej wygląd w grudniu różni się diametralnie od jej widoku w czerwcu

Jakie więc zjawiska astronomiczne czekają na nas w tym miesiącu? Cóż, wszyscy miłośnicy obserwowania kosmicznych dziwów mogą zacierać już ręce. Grudzień jest bowiem dla nas niezwykle szczodry pod tym względem. Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Planety widoczne na grudniowym niebie

Na grudniowym nieboskłonie w pierwszej połowie nocy najwidoczniejsze będą Mars oraz Neptun. Drugą planetę z łatwością dostrzeżemy przy użyciu lornetki i przy odpowiednio zaciemnionym niebie, co nie powinno być problemem w pierwszej części miesiąca. Natomiast na niebie porannym będziemy mogli zaobserwować Merkurego oraz Wenus, która dobrze widoczna będzie przez cały miesiąc.

Najbardziej widowiskowe zjawiska astronomiczne dostrzegalne z terytorium Polski

| 3-4.12 | Koniunkcja Księżyca z Wenus i Spiką

Widoczna podczas dwóch wczesnych poranków koniunkcja Księżyca i Wenus, będących obecnie dwoma najjaśniejszymi elementami nocnego nieba, wraz ze Spiką (z łac. „kłos Panny” – najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Panny. Faza Księżyca, w jakiej będzie się wtedy znajdował Srebrny Glob oraz ostre nachylenie ekliptyki ku horyzontowi, umożliwi dobrą obserwację światła popielatego. Jest to zjawisko, kiedy pomimo tego, że Księżyc nie znajduje się z pełni, to możemy z łatwością dostrzec zarys całej tarczy ziemskiego satelity, razem z tą znajdującą się w strefie cienia.

Maksimum meteorów z roju Geminidów przypada już w tym miesiącu, dlatego też warto zaplanować jego obserwacje.

| 14.12 | Koniunkcja Księżyca z Marsem

Widoczne już jedynie przy pomocy lornetki zjawisko stanowi ciekawe preludium do nadchodzącego maksimum roju Geminidów.

| 14/15.12 | Maksimum roju Geminidów

Idealne warunki niech będą motywacją do obserwacji tego wyczekiwanego zjawiska. Geminidy to rój meteorów, który zbliża się do słońca średnio co 1,4 roku. Na prawie bezksiężycowym niebie będzie można zaobserwować średnio ponad 100 meteorów w ciągu zaledwie godzinnej obserwacji. Warto jednak wybrać mniej oświetlone terytoria kraju!

| 16.12 | „AstroNews” – Perygeum komety 46/P Wirtanen

Kometa odkryta w 1948 roku, powracająca średnio co 5,4 roku, zbliży się najbliżej do Ziemi i znajdzie się najbliżej naszej planety od początku XXI wieku. Kometa wejdzie w wąską koniunkcję z Plejadami tego samego dnia, a jej jasność pozwoli zaobserwować zjawisko gołym okiem czy przy pomocy latarki – z tego względu to niezwykła gratka dla amatorów astronomii.

| 21.12 | Koniunkcja Księżyca z Aldebaranem

Aldebaran to najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Byka. Zjawisko będzie najlepiej widoczne przy użyciu lornetki około godziny 4:00 nad ranem 21 grudnia.

| 21-22.12 | – Koniunkcja Merkurego z Jowiszem

W oba poranki – ten jesienny i zimowy, planety spotkają się, dając nam możliwość ciekawych obserwacji przy pomocy lornetki i teleskopu.  Należy jednak zadbać o dobre miejsce obserwacyjne (odkryty horyzont południowo-wschodni) i mieć nadzieję na bezchmurne niebo!

Autor

AstroInfoPL