shadow

Celem sondy jest odkryta w 1999 roku planetoida 101955 Bennu. Jednym z jej głównych zadań jest zebranie 60 gramów próbek z powierzchni planetoidy i sprowadzenie ich na Ziemię, co ma nastąpić w 2023 roku.

Planetoida 101955 Bennu

Sonda Osiris-Rex prowadząca badania planetoidy Bennu.

Sonda Osiris-Rex

Planetoida 101955 Bennu została odkryta w 1999 roku. Jej średnica wynosi ok. 500 metrów, a masa planetoidy jest szacowana na 82 tony, składając się przy tym w większości z węgla. Bennu wykonuje pełen obrót wokół własnej osi w 4 godziny, natomiast jej okres orbitalny wynosi 437 dni.

Misja Sondy

Zbliżanie sondy do obiektu będzie następować w dwóch etapach, tak jak w przypadku misji sondy Hayabusa 2. Najpierw miała miejsce pierwsza faza, która polegała na dotarciu sondy do planetoidy. Zakończył się on 17 sierpnia, a Osiris-Rex weszła w drugi etap misji, który potrwa do 30 listopada. Sonda, zbliżając się do planetoidy, wykonywała wiele zdjęć, a niektóre z nich możemy już dziś podziwiać. Wstępne badania Bennu powinny nastąpić w grudniu tego roku, gdy sonda zacznie orbitować w odległości 7 km od środka planetoidy. Przeloty te mają na celu, stworzenie trójwymiarowego modelu Bennu, a ponadto pozwolą na określenie jej masy.

Od końca grudnia do połowy lutego 2019 roku OSIRIS-REx pozostanie na orbicie planetoidy, osiągając wysokość 1,0 do 1,5 km od środka obiektu. W kolejnych miesiącach sonda będzie podnosić swoją orbitę, która wyniesie maksymalnie 5 km od środka planetoidy, a już we wrześniu 2019 roku sonda zbliży się do planetoidy na odległość 1,5 km. Między wrześniem a grudniem OSIRIS-REx wykona serię bliskich przelotów nad Bennu, których minimalna wysokość wyniesie około 225 metrów. Pozwoli to na wykonanie wielu zdjęć interesujących regionów Bennu. Następnie, pomiędzy grudniem 2019 a czerwcem 2020 przeprowadzone zostaną dwie „próby generalne” przed najważniejszym etapem misji, jakim jest pozyskaniem próbek, które ma nastąpić w lipcu 2020 roku, a już trzy lata później kapsułą z pobraną materią powinna znaleźć się na ziemi.

Autor

AstroInfoPL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *