shadow

Wielka Misja Sondy Parker Solar

Misja Sondy Parker Solar Probe jest jedną z ważniejszych, jakie miały miejsce w XXI

Sonda Parker Solar ma na celu zbadanie korony słonecznej. Sonda wystartowała 12 sierpnia 2018 roku, a jej podstawowa misja ma trwać 7 lat. W jej trakcie Parker Solar Probe ma za zadanie:

  • Śledzenie przepływu energii podgrzewającej koronę i powodującej przyspieszenie wiatru słonecznego.
  • Określenie struktury i dynamiki plazmy i pól magnetycznych u źródeł wiatru słonecznego.
  • Zbadanie mechanizmów przyspieszania i transportu cząstek o wysokiej energii.

Przebieg Misji

Temat samej misji był już wielokrotnie poruszany w przeszłość, ale każdy z nich borykał się z problemami finansowymi lub konstrukcyjnymi. Dopiero najnowszy znacznie zmieniony projekt misji został zaakceptowany w 2008 roku przez NASA. Start rakiety, która miała wynieść sondę, był planowany na 11 sierpnia, lecz z powodu problemów technicznych został on przełożony na następny dzień. Pomimo początkowych problemów rakieta Delta IV Heavy wystartowała wraz z sondą, która rozpoczęła swoją misję. Parker Solar Probe ma przelecieć obok Wenus już za siedem tygodni, aby dokonać pierwszego zbliżenia się do Słońca, osiągając peryhelium wynoszące 0,16au od powierzchni naszej gwiazdy. Podczas całej misji sonda wykona 24 takich przelotów, stopniowo wytracając prędkość dzięki asyście grawitacyjnej Wenus. Pozwoli to na zmniejszenie orbity dookoła słonecznej sondy i osiągnięcia celu misji.

Konstrukcja Sondy

Sonda ma kształt heksagonalny, co pozwoliło na umieszczenie większej liczby urządzeń. W środku sondy został umiejscowiony zbiornik paliwa, a na jej ścianach i na wystającym z jej tylnej powierzchni maszcie zostały przymocowane instrumenty naukowe.

 

Parker Solar Probe jest to niezwykle wytrzymała i skomplikowana sonda, a wynika to z jej misji, jaką ma do wykonania.

Wygląd Parker Solar Probe

 

Sonda posiada również cztery rozkładane anteny fal plazmowych. Jako ochronę Parker Solar Probe przed wysokimi temperaturami, które występują przy przelotach blisko Słońca, została zamontowana osłona z kompozytów węglowych. Zapewni ona odpowiednie warunki do funkcjonowania wszystkich komponentów sondy. Jej powierzchnia pomalowana jest białą farbą, co przy przelotach bliskich Słońcu powoduje, że sond nagrzewa się zaledwie do temperatury 30°C. Do zasilania Parker Solar Probe posłużą dwa panele słoneczne, które przy peryhelium zapewnią 388 W energii. Jako dodatkowe źródło energii posłuży bateria litowo-jonowa o pojemności 25Ah. Stabilizacje sondy zapewnią:

  • Szukacze gwiazd
  • System bezwładnościowy
  • 4 koła reakcyjne
  • 12 silników o ciągu 0,9 N i 2 silniki o ciągu 4,4 N

Do łączności z sondą posłuży antena główna o średnicy 0,6m nadająca w paśmie K, dwie anteny nadające w paśmie X i dwie anteny o niskim zysku, odgrywające rolę dodatkowych. Po przekroczeniu odległości 0,58au od Słońca antena główna schowa się, a łączność zapewnią dwie mniejsze anteny.

Autor

AstroInfoPL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *