shadow

Plejady i Hiady – Perełki mroźnej pory roku już na nieboskłonie

Plejady i Hiady są to dwa przepiękne obiekty, które mieszczą się w tym samym gwiazdozbiorze o nazwie Byk. Ponadto są one bardzo charakterystyczne dla zimowego nieba, więc z racji wkraczającej powoli zimy warto by było wspomnieć o jej nieodzownej części, jaką stanowią te dwie gromady otwarte. Mimo iż Plejady i Hiady różnią się wyglądem, to i tak bez wątpienia są to najpopularniejsze i najpiękniejsze gromady otwarte, jakie można zobaczyć w okresie zimowym na niebie, dlatego też należałoby się im dokładniej przyjrzeć.

Najważniejsze Informacje

Plejady M45 – Gromada otwarta, która popularność swoją zawdzięcza głównie temu, że jest dostrzegalna gołym okiem. Jest położona w gwiazdozbiorze Byka, w odległości około 444 lat świetlnych od naszej planety. Jest to dość młoda, jak na standardy kosmiczne gromada, której wiek wynosi około 100 mln lat. Na odpowiednio wykonanych zdjęciach ukazuje ona swoją przepiękną niebieską mgławicę, która ją otacza, lecz jest to również dobry obiekt do obserwacji przez teleskop.

Plejady - Przepiękna gromada otwarta, która potrafi zachwycić każdego obserwatora.

Plejady | Gromada otwarta typu II,3,r. – Charakterystyka:

  • odległość – wynosi około 444 lat świetlnych, jednak różne starsze źródła podawały jej wiek szacowany na ok. 380 do 541 lat świetlnych. Wynikało to z błędnych pomiarów satelity astrometrycznego Hipparcos, które różniły się o 10% względem pomiarów naziemnych.
  • wielkość – 12 lat świetlnych, natomiast jej wielkość kontowa wynosi 60′ × 60′
  • jasność – Z Ziemi jasność Plejad to około 1,4m, jednak nie ma to nic wspólnego z prawdziwą jasnością gwiazd należących do gromady, gdyż w rzeczywistości najjaśniejsze gwiazdy należące do M45 są jaśniejsze od Słońca od 40 do 100 razy.
  • wiek – Szacowany jest na około 100 milionów lat, co świadczy o tym, że są to głównie młode, gorące gwiazdy, młodsze od Słońca.
  • ilość gwiazd – W skład gromady wchodzi około 500 gwiazd;
  • położenie w osi rektascensji (ra) – 03h 47m;
  • położenie w osi deklinacji (dec) – +24° 07′;

Główne gwiazdy wchodzące w skład Plejad:

NazwaOznaczenie katalogoweJasność widzialnaTypPowiązane mgławice
AlkioneEta (25) Tauri2,86B7e III
Atlas27 Tauri3,62B8 III
Elektra17 Tauri3,70B6e III
Maia20 Tauri3,86B7 IIINGC 1432
Merope23 Tauri4,17B6 IVNGC 1435, IC 349
Taygeta19 Tauri4,29B6 V
PlejoneBU (28) Tauri5,09 (zm.)B8e p
Celaeno16 Tauri5,44B7 IV
Asterope21 Tauri5,76B8 V/B9 V
Sterope II22 Tauri6,43A0 Vn

 

Hiady – Podobnie jak Plejady jest to gromada otwarta znajdująca się w gwiazdozbiorze Byka, a jej odległość od ziemi wynosi 151 lat świetlnych, co jest dość małą odległością w skali kosmicznej. Niestety mimo tak bliskiego położenia większość z 300 wchodzących w skład gromady gwiazd nie jest widoczna bez teleskopu. Podobnie jak inne gromady otwarte, Hiady zajmują w przestrzeni dość duży obszar, a świadczy o tym fakt, że jej centralna część rozciąga się na obszarze o średnicy 10 lat świetlnych, jednak pozostałe gwiazdy należącego do tego obiektu można spotkać nawet na powierzchni, której średnica wynosi 80 lat świetlnych. Można się nad tym długo zastanawiać, jak to jest możliwe, że mimo takiej odległości dzielącej gwiazdy, gromada się nie rozpada. Jednak to nic dziwnego, gdyż gwiazdy te musiały powstać z jednej mgławicy, dlatego też posiadają jednakowy ruch w przestrzeni, który skierowany jest na wschód od Betelgezy.

Hiady - Gromada otwarta położona w gwiazdozbiorze Byka, w której skład wchodzi ponad 300 młodych gwiazd.

Podsumowanie

W tym przepięknym zimowym okresie dla każdego astronoma, gdy noc zajmuje większość doby, warto jest ubrać się ciepło, wyjść na dwór wraz z rodziną i rozpocząć wspólne obserwacje tych przepięknych obiektów, które widnieją na nieboskłonie, gdyż gromady takie jak: Plejady i Hiady zaliczane są do grupy najpiękniejszych widocznych z Ziemi obiektów. Dlatego też nie należy o nich zapominać i gdy tylko nadarzą się sposobności, dobrze by było spojrzeć na niebo w kierunku gwiazdozbioru Byka i rozpocząć obserwacje.

Autor

AstroInfoPL