shadow

AstroNews – PW-Sat 2 wystartował!

W końcu po licznych opóźnieniach rakieta Falcon 9 wystartowała 3 grudnia o godzinie 19:00 czasu polskiego z bazy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Wraz z naszym satelitom na jej pokładzie znalazło się 64 tego typu urządzeń. Po tygodniu czekania i trzykrotnym przekładaniu startu spowodowanym złą pogodą SpaceX finalnie zdecydowała się na wystrzelenie rakiety, która znalazł się w przestrzeni kosmicznej.

Informacje Techniczne

Pw-Sat 2 to niewielki satelita o wymiarach 20x10x10, o objętości wynoszącej 2 litry i wadze równej 2,6 kilograma. Jednak jego małe rozmiary nie łączą się z małymi możliwościami, gdyż zostało w nim umieszczone bardzo wiele ciekawych komponentów o różnych zastosowaniach między innymi:

  • Żagiel Deorbitacyjny
  • Czujnik słoneczny
  • Otwierane panele słoneczne

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej informacji na ten temat, to zawsze możesz zobaczyć nasz artykuł opisujący szczegółowo misję PW-Sat 2 – https://astroinfo.pl/satelita-pw-sat-2/.

Stan satelity

Satelita PW-Sat 2 wysyła informację, które może odebrać każda zainteresowana osoba.

Aktualnie satelita znajduje się na wysokości wynoszącej ok. 575 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, skąd wysyła informacje telemetryczne takie jak stan naładowania akumulatorów, temperatura i ilość pobieranej z paneli słonecznych energii. Natomiast pierwsze sygnały od niego studenci otrzymali 4 grudnia o godzinie 10:00, potwierdziły one pełną sprawność satelity. Ponadto fajnym aspektem tej misji jest możliwość śledzenia tych danych, przez każdą zainteresowaną osobę, a to wszystko dzięki aplikacji internetowej, która znajduje się pod tym adresem https://radio.pw-sat.pl/.

Autor

AstroInfoPL